Rozpocznij Swoją Przygodę!

Szachy są specyficzną kombinacją sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Dlatego nauka gry w szachy prowadzona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym. Gra w szachy doskonali pamięć, uwagę, rozwija zdolność koncentracji i logicznego myślenia. W szachy grają już 4-latkowie.

Według oficjalnego stanowiska Parlamentu Europejskiego szachy są sportem umysłowym dostępnym dla osób z każdej grupy społecznej, mogą przyczynić się do rozwoju społecznego jednostki jak i do osiągnięcia integracji społecznej ogółu, mogą poprawić koncentracje bez względu na wiek, mogą przyczynić się do zwiększenia cierpliwości i wytrwałości, mogą rozwinąć twórczość, intuicję i umiejętność podejmowania decyzji, ćwiczą pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia.

Intelekt
Koncentracja
Logika
Nauka
Rozwój
Umysł
Partnerstwo
Rywalizacja
Zabawa

Czy Warto Grać W Szachy?

Często mówi się o szachach, że są "królewską grą". Wiele wieków temu królowie i władcy, kiedy grali w szachy ćwiczyli praktyczne umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Obecnie przeprowadzono wiele badań, które udowodniły, że szachy mają wiele walorów edukacyjnych: * szachy mogą podnieść iloraz inteligencji, * granie w szachy powoduje pracę obu półkul mózgu, * szachy zwiększają kreatywność, * szachiści mają dobrą pamięć, * granie w szachy pomaga w rozwiązywaniu problemów, * szachy poprawiają koncentracje.

Bądź Najlepszy!

Nauka gry w szachy może wpływać na rozwój psychiczny, społeczny i intelektualny na różnych płaszczyznach.

Zainteresowania – dzięki poznaniu nowej dyscypliny, która może stać się hobby, pasją, a nawet życiową karierą. Dzieci przestają sięgać po laptopa czy tablet wyłącznie po to by z nudów bezmyślnie poklikać, a zaczynają wykorzystywać zdobycze cywilizacyjne do nauki.

Samodzielność – istotą gry w szachy jest samodzielne, logiczne rozumowanie, łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość. Podpowiedzi na zawodach są niedopuszczalne i surowo karane zgodnie z kodeksem szachowym, przez co partia zależy wyłącznie od zawodnika.

Aktywność – granie w szachy jest idealnym przykładem metod aktywizujących, które są najbardziej wartościowymi metodami nauczania. Specyfika gry niemalże wyklucza odtwórczą rozgrywkę, ponieważ wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa w 99% przypadków kończą się porażką. Dziecko musi samo kreować wydarzenia na szachownicy, chyba, że ma szczęście i przeciwnik zagrał akurat to, co dziecko zna na pamięć...

Odpowiedzialność i rozwój emocjonalny – każdy jest odpowiedzialny za swoje decyzje i ponosi kary lub nagrody w postaci wyniku partii. Słabego ruchu nie można wytłumaczyć złą pogodą. „Jeśli przegraliśmy, to tylko dlatego, że pokonał nas inny gracz.” Nie ma kolegów z zespołu, którym można byłoby podać piłkę lub zrzucić na nich winę...

Sprawiedliwość – szachy są grą stuprocentowo informacyjną (obaj gracze przez cały czas wiedzą o wszystkim co dzieje się w grze). Każdy od początku ma równe szanse, a gdyby istniała partia idealna, czyli sekwencja ruchów doskonałych, prawdopodobnie doszłoby do remisu.

„Myślenie jest procesem poznawczym, w którym mózg wykorzystuje informację ze zmysłów, emocji i pamięci do tworzenia reprezentacji umysłowych, takich jak pojęcia, obrazy, schematy i skrypty, oraz do manipulowania nimi.” /Philip G. Zimbardo/

„Nikt jeszcze nie wygrał partii przez jej poddanie”, tak jak nikt nie odnosi sukcesu od leżenia na kanapie”. /Ksawery Tartakower/

Pozytywne Sfery Osobowości!

Rozwój pamięci wzrokowej i koncentracji – jedną z głównych umiejętności w szachach jest zdolność zapamiętania i reasumowania pozycji w kategoriach najważniejszych jej elementów.

Myślenie logiczno-wyobrażeniowe – grając w szachy ludzie myślą obrazami, dzielą szachownicę na segmenty kojarząc znane pozycje, segregują i grupują bierki zapamiętując i kojarząc ustawienie bez konieczności zapamiętywania każdego elementu indywidualnie.

Rozwój pozytywnych sfer osobowości – szachy uczą zdrowej rywalizacji i szacunku do przeciwnika niezależnie od wieku, płci, religii czy narodowości. Każdy zawodnik musi przestrzegać zasad kodeksu szachowego.

Konsekwencja, wytrwałość i samodyscyplina – szachista powinien stale rozwijać swoje umiejętności i stawiać sobie nowe wyzwania. Nawet mistrz świata musi ćwiczyć i mieć zdrowe podejście do porażek, ponieważ nie wszystkie partie wygrywa. Dążąc do sukcesu należy stale rozwiązywać nowe problemy i starać się wygrać partie aż do jej końca.

Myślenie i rozwiązywanie problemów – Według Józefa Kozieleckiego „myślenie to zinternalizowana czynność wytwarzania i wyboru informacji (treści), zachodząca w zasadzie w sytuacjach problemowych”, które szachista ma przed sobą przez całą partię, przy każdym ruchu i musi je rozwiązywać.

Dlaczego RAGLOT?

Logiczne myślenie, czy inaczej rozumowanie, to kluczowa ludzka umiejętność, zapewniająca sprawne funkcjonowanie i prawidłowy rozwój nie tylko jednostki, ale także cywilizacji. Za pomocą myślenia, nasz mózg potrafi dokonywać niewyobrażalnych rzeczy, z których często nie zdajemy sobie sprawy, gdyż wydają się nam powszednie. To dzięki logicznemu myśleniu jesteśmy w stanie wybierać, podejmować decyzje, odróżniać to, co prawidłowe, od tego, co chybione, zamieniając tym samym panujący na świecie chaos w uporządkowane życie.

Rozumowanie sprawia, że jesteśmy w stanie przekraczać granice miejsca, czasu i rzeczywistości w ogóle, i to w ciągu ułamka sekundy. Marzymy o zaspokojeniu jakiejś potrzeby i wpadamy na pomysły, które okazują się genialnymi wynalazkami czy rozwiązaniami. To logiczne myślenie umożliwia nam korzystanie z posiadanych zasobów i zdobywanie tych brakujących w celu rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów.

Jednak podobnie jak inne umysłowe operacje, umiejętność logicznego myślenia jest czymś, o co trzeba się postarać. Wrodzony talent czy inteligencja nie wystarczą, zwłaszcza, że na skuteczne, efektywne rozumowanie ogromny wpływ ma doświadczenie i – analogicznie jak w przypadku każdej ludzkiej umiejętności – treningi. To wszystko można zamknąć w jednym słowie – RAGLOT!

Ostatnie Aktualności

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wiadomościami i aktualnościami bezpośrednio związanymi z funkcjonowaniem Naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu przybliżymy Państwu realizowany przez nas program aktywności umysłowej kierowany do wszystkich osób niezależnie od wieku, posiadanego doświadczenia i umiejętności. Wystarczy chcieć...

RZESZOWSKA AKADEMIA GIER LOGICZNYCH TALENT | RAGLOT